Świetlica Domu Praktyk Twórczych w Kostrzynie nad Odrą
Świetlica jest pomieszczeniem jasnym, oświetlonym przyjaznym światłem - podświadomie kojarzącym się z czymś dobrym (przeciwnie do ciemności). Światło jest też symbolem wiedzy.
Jest to więc dobre miejsce. Dobre do chłonięcia wiedzy, rozmów o sztuce i kulturze, planowania twórczych działań oraz mądrego odpoczynku. Do zapoznawania mieszkańców z pracą twórców oraz przygotowywania do jej świadomego odbioru. Do upowszechniania sztuki.
Jest duch miejsca - genius loci - przenikający wszystko co się tutaj dzieje.
To przede wszystkim historia, otaczająca natura oraz ludzie, którzy byli tu kiedyś i ci, którzy są teraz.
Mieścimy się w dawnej willi kostrzyńskiego przemysłowca Adolfa Wagenera, właściciela fabryki maszyn - jednej z największych fabryk Kostrzyna - i jest to jeden z powodów, dla którego ta część historii miasta związana z rozwijającym się przemysłem jest punktem oparcia dla naszych działań. Jest to - paradoksalnie - część historii mniej nam znana, niż czasy średniowieczne, czy okres przełomu XVIII i XIX wieku.
Stąd w znajdującej się obok czytelni ma miejsce stała ekspozycja na temat przemysłowej historii miasta, w Świetlicy zaś pokazana będzie bogatsza wystawa czasowa, a w pozostałych pomieszczeniach znajdą się dekorujące obiekty nawiązujące do przemysłowych dziejów Kostrzyna.
Dlatego też artystyczne oparcie widzimy w kierunkach sztuki XX wieku związanych działaniami Kazimierza Malewicza i pokrewnych mu artystów z Rosji oraz z Bauhausu - dla których ważna była oświata i edukacja artystyczna skierowana ku osobom dotąd kulturalnie marginalizowanym, przede wszystkim środowisku robotniczemu.
W Świetlicy jest świetlik, małe okienko pod sufitem w salce projekcyjnej. Pełni praktyczną rolę - doświetla, czyli rozjaśnia wnętrze. Ale jest tu także inny świetlik - z małego otworu obiektywu projektora rozchodzi się światło padając na ekran podczas filmowego seansu, pokazu zdjęć lub prezentacji artystycznych - to inny rodzaj oświetlenia - symboliczne światło wiedzy.
Światło pada również na ściany, czyli dobre miejsce dla ekspozycji prac wykonanych w ramach warsztatów DPT i innych prac, które warto zobaczyć.
A stoliki? Można przy nich usiąść, postawić na nich filiżankę z kawą, porozmawiać, pomyśleć, zapisać coś w zeszycie, naszkicować w szkicowniku albo pograć w warcaby. Wszystko w Świetlicy rozjaśnia światło.
Światło przenika znany nam świat, przeplatając się z ciemnością, którą oswoimy dopiero po oświetleniu. Światło i cień przenikają film, fotografię, rysunek, malarstwo, grafikę, rzeźbę i architekturę. Istnieją na płaszczyźnie i w przestrzeni. Łączą dziedziny sztuki. Czy to wszystko nie jest piękne?
A łączy się w jedno - w tym miejscu, najważniejszej wspólnej przestrzeni Domu - w Świetlicy.
Przed wejściem do dzisiejszej świetlicy
M.S.
Zapraszamy do zwiedzania naszej strony i czytania artykułów:
- Misja Domu Praktyk Twórczych, czyli wyjaśnienie po co jesteśmy.
- Dom - Praktyka - Twórczość, czyli o nazwie naszego Domu
- Świetlica „Praktyki”, czyli ważne miejsce w Domu
- Świetlica, czyli słów kilka o miejscu zwanym świetlicą
- Dodatki do Świetlicy, czyli dodatkowo o miejscu zwanym świetlicą
- Artykuły, czyli miejsce, w którym pojawiają się nasze ważne i mniej ważne ale potrzebne teksty, na przykład na temat wzornictwa, Bauhausu i innych zjawisk w sztuce i kulturze.