Bez permakultury nie ma kultury
czyli rzecz o funkcjonowaniu zieleni miejskiej i współtworzeniu przyjaznych zakątków.
Spotkajmy się, żeby rozstrzygnąć, czy przy placówce kultury mogą rosnąć poziomki, szałwia i pomidory.
Ziemia jest naszym wspólnym zasobem, a każdy skrawek zieleni w mieście wart jest szczególnej uwagi. Ważny jest również kontekst, czyli to, co nas otacza. Otoczenie może nas wspierać, zachęcać do refleksji i wpływać na dobrostan psychofizyczny.
Dwa działania twórcze i dwa przenikające się aspekty - fizyczny rozumiany jako materialny, związany z ziemią i niematerialny świat kreacji i psyche, związany z umysłem - oba osadzone w kulturze.
Podczas pierwszego spotkania chciałabym zachęcić do dyskusji nad funkcją terenów zielonych w miastach. Poszukać odpowiedzi na pytania - do kogo należą te miejsca i czy możemy być za nie współodpowiedzialni? Porozmawiać o udanych próbach przełamania schematów dotychczasowego myślenia na podstawie konkretnych realizacji w innych miastach np. zasadzenia drzew owocowych w parku miejskim w Białymstoku, czy utworzenia ogrodów społecznościowych w Warszawie, Wrocławiu, Bremen i wielu innych miastach.
Czy działania te mają zaspokoić nasze ważne potrzeby np. kontaktu z naturą, budowania więzi międzyludzkich, piękna i harmonii? Tego aspektu dotkniemy podczas drugiej akcji, gdzie zieleń zostanie wpisana w pewien kontekst. Choć wszystko się przenika, to podczas drugiej akcji twórczej skupimy się na ludzkich wartościach i potrzebach. Nic tak nie łączy jak wspólna praca i radość z jej efektów.
Jeśli w wyniku dwóch wspólnych działań twórczych powstaną przyjazne spotkaniom kąciki, w których będziemy mogli sycić zmysły. Jeśli będziemy mogli w nich zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu, w uważności i refleksji, to cel projektu zostanie osiągnięty.
Zapraszam na dwa spotkania w terminach 15 kwietnia i 13 maja.
Pierwsze spotkanie 15 kwietnia 2023 r. toczyć się będzie wokół planowania, wspólnych rozmów, ustaleń, dyskusji i wymiany wiedzy oraz doświadczeń. Zastanowimy się nad doborem roślin, kwestiami związanymi z ich pielęgnacją i próbą wprowadzenia permakultury do miasta. Będzie można spróbować wyrazić swoje pomysły rysunkowo i/lub kolorystycznie na kartce papieru.
Ważnym elementem każdego przedsięwzięcia są przygotowania merytoryczne i praktyczne. Tego dnia będziemy mieli więc również okazję do ruchu angażując się w fizyczne przygotowywanie dwóch przestrzeni. Czeka nas bowiem ułożenie warstw permakulturowych dla roślin.
W ramach spotkania przewidziany jest wspólny posiłek, kawa, herbata.
Transport z/do Drei Eichen- partnera projektu -zapewnia organizator.